четвер, 12 січня 2017 р.

Поняття глобальної та локальної комп'ютерної мережі

ТЕМА 5. КОМП'ЮТЕРНІ МЕРЕЖІ 

Тема. Поняття про глобальну та локальну комп'ютерні мережі. Апаратне й програмне забезпечення мереж. Поняття про сервер та клієнтський комп'ютер. Мережні протоколи
Мета: розглянути: типи комп'ютерних мереж; апаратне та програмне забезпечення комп'ютерних мереж; мережні протоколи; обладнання, необхідне для організації локальної мережі та під­ключення до неї комп'ютерів;
Ввести поняття: поняття глобальної та локальної комп'ютерних мереж;сервера та клієнта; мережного протоколу.
Базові поняття й терміни: комп'ютерна мережа, сервер, клієнт, мережний протокол.

Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ Актуалізація опорних знань.
 Робота в групах. Учні класу об'єднуються в 2-3 групи.
У процесі розвитку комп'ютерної техніки все більшого значення набувала проблема перенесення інформації з одного ПК на інший. Назвіть методи (засоби), за допомогою яких можна перенести інфор­мацію (заповнити таблицю).
Очікувані відповіді.
Назва                                              Переваги                                     Недоліки
Диски
Флешка
Дискета
Комп'ютерна мережа
Мережа Інтернет

ІІІ Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку (5—10 хв)
Хто з вас може сказати:
• Що називають комп'ютерною мережею?
• Яке програмне забезпечення необхідне для роботи в мережі?
• Які пристрої необхідні для організації мережі?
 На уроці ми спробуємо дати відповіді на ці та інші питання.

II. Вивчення нового матеріалу
Пояснення нового матеріалу з елементами демонстрації. ;
Історія
У 1957 році в США було створене Агентство перспективних роз­робок (ARPA). Одна з проблем, над якою працювало агенство, поля­гала в тому, що було необхідно об'єднати роботу дослідницьких уста­нов, які були розкидані по території СІЛА. Необхідна була чітка, налагоджена система, яка б дозволяла різним дослідницьким цен­трам координувати свою роботу, обмінюватись інформацією за прин­ципом «колений з кожним». Працювати ж ця система мала таким чи­ном, щоб вихід з ладу одного вузла цієї мережі жодним чином не вплинув на роботу інших. Що ж потрібно було об'єднати в цю мере­жу? Очевидно, комп'ютери як мозковий центр будь-якої дослідниць­кої лабораторії.
У січні 1969 року вперше на декілька хвилин було запущено сис­тему, яка зв'язала між собою чотири комп'ютери в різних кінцях США. А вже через рік нова інформаційна система розпочала роботу. Природно, що її назвали Arpanet.
У 1973 році через Arpanet вперше «поспілкувалися» комп'ютери різних країн. Мережа стала міжнародною. Коли в мережу приєдна­лися вже тисячі комп'ютерів, стало очевидним, що необхідно по­вністю переробити механізм доступу до Arpanet. Такий механізм було введено в 1983 році. Це був протокол зв'язку TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol). У тому ж році відбувся розподіл мережі Arpanet на частини, одна з яких відділи­лась як наукова мережа NSFNet. Саме на її базі утворилась мережа Інтернет. У 1995 році розпочався справжній бум Інтернету. А 14 квіт­ня 1998 року відбувся святковий «запуск» нової мережі, яку назвали Інтернет-2.
Комп'ютерні мережі
Комп'ютерною мережею називають сукупність обчислювальних машин, з'єднаних між собою каналами передачі даних, призначе­них для розподілу та колективного користування апаратними, об­числювальними та програмними засобами та інформаційними ре­сурсами.
Користувач, який працює на з'єднаному з мережею комп'ютері, має змогу використовувати всі апаратні та програмно-інформаційні ресурси мережі, на які він отримав дозвіл від адміністратора ме­режі.
За територіальним розміщенням мережі поділяють на глобальні, регіональні та локальні. Інформація, до якої здійснюється доступ за допомогою мережі, може бути сконцентрована на одному або декількох потужних комп'ютерах — серверах.
За призначенням мережі поділяють на інформаційні, обчислю­вальні та інформаційно-обчислювальні.
Структурною ознакою мереж є їх топологія, яка характеризує зв'язки між комп'ютерами мережі. Розрізняють такі топології: раді­альна або зіркова, кільцева, деревоподібна, повнозв'язна або мереж-иа, шинна, пряме з'єднання (два комп'ютери).
Важливе значення для функціонування мережі мають канали зв'язку. Від них залежить пропускна здатність мережі (швидкість передачі інформації). В якості фізичного середовища в каналах зв'язку використовують: плоский двожильний кабель, коаксіальний кабель, оптико-волокопні кабелі, теле- та радіоефір, супутниковий зв'язок.
Залежно від можливих напрямів передачі інформації розрізня­ють такі канали зв'язку: симплексні, напівдуплексні, дуплексні.
Для організації зв'язку між двома вузлами використовують різні методи комутації: комутація каналів, комутація пакетів.
Локальна мережа
Локальна обчислювальна мережа або ЛОМ (LANLocal Area Network) — це два або більше комп'ютерів, між якими створено ка­нал зв'язку. За допомогою програмного забезпечення, яке входить до складу Windows XP, підключені комп'ютери можуть використовува­ти ресурси один одного. Такими ресурсами можуть бути: принтер, місце на диску, CD та DVD дисководи, доступ до мережі Інтернет тощо. Практична цінність і раціональність використання локальної мережі визначається:
• наявністю принтера, дисковода CD або DVD, які підключені лише до одного комп'ютера, і можливістю їх використання в локальній мережі;
• можливість організації доступу до мережі Інтернет для всіх ПК че­рез один канал доступу;
• переміщенням і копіюванням файлів через локальну мережу за до­помогою стандартних технологій перенесення і копіювання;
• збереженням великої колекції рисунків або музики лише на одно­му комп'ютері локальної мережі (ці файли можна переглядати, змінювати й відтворювати на будь-якому комп'ютері локальної мережі);
• збереженням всієї інформації в одному комп'ютері, якщо з одними даними працюють декілька користувачів (користувач локальної мережі буде мати доступ до цих даних).
Отже, створення локальної мережі має чималі переваги. У бага­тьох великих організаціях працюють мережні (системні) адмі­ністратори, чия робота полягає у створенні й підтримці локальної мережі.
Локальна мережа для невеликої кількості комп'ютерів може бу­ти побудована за одним зі способів:
• Традиційна мережа Ethernet.
• Мережа з телефонним зв'язком.
• Безпровідна мережа.

Організація локальної мережі
Розглянемо локальну мережу шкільного комп'ютерного кабі­нету.
Спробуємо назвати та охарактеризувати компоненти комп'ютер­ної мережі. (Робота в групах — заповнення таблиці).

              Назва компоненту               Призначення                    Характеристики


Традиційно в кожний комп'ютер встановлюється мережний адаптер (NIC Network Interface Card). В якості мережного концентрато­ра використовують Hub або Swich.

Практичне завдання. Використовуючи сервіси мережі Інтернет, уточнити різницю між Hub і Swich.
З'єднання мережних адаптерів і концентратора здійснюється за допомогою кабелю (наприклад, ТРЕ-5 з рознімами RJ-45).
Локальні мережі можуть бути одноранговими (усі комп'ютери ме­режі рівноправні) і з виділеним головним комп'ютером (сервером).
Кожний комп'ютер, який підключено до мережі, має свою унікальну адресу в цій мережі. її називають — IP-адресою (Internet Protocol Address).
IP-адреса — це послідовність чотирьох цілих чисел від 0 до 255, розділених крапкою (наприклад, 192.168.0.14). Перше з них вказує
на номер мережі найвищого рівня, наступні визначають номери ме­реж наступних рівнів, а останнє є номером конкретного мережного комп'ютера.
Для обміну інформацією між ПК у локальній мережі використо­вуються спеціальні правила — протоколи передачі даних.
Основними протоколами, які забезпечують і. контролюють пра­вильність проходження інформації мережею є протоколи TCP і IP (Transmission Control Protocol і Internet Protocol — протокол керу­вання передачею даних та міжмережний протокол). Вони задають  правила розбиття Даних, що передаються, на окремі порції (паке­ти), супроводжують їх керувальною інформацією (заголовком), яка складається з адреси відправника й одержувача, порядкового номера порції, слідкують за тим, щоб у процесі передачі не з'явилися помил­ки (у разі помилки пакет відправляється повторно), на комп'ютері-одержувачі збирає пакети й відсилає інформацію про їх проходжен­ня мережею: успішному (безпомилковому) або з помилками.

ІІІ Практичне завдання
Налаштування локальної мережі
Звіт оформляємо за допомогою програми WORD (+3 бали) або в зошиті.
1. Послідовно виконати ко­манди Пуск —> Панель управления —> Сетевые подключения —» Под­ключение по локальной сети (права клавіша) —» Свойства.
2. Перегляньте та запишіть призначення встановле­них служб і протоколів.
3. Виберіть протокол Інтер-нету (TCP/IP) та пере­гляньте його властивос­ті. Запишіть ІР-адресу вашого комп'ютера.
4. Запишіть назву мереж-ної карти та перегляньте можливості її налашту­вання.
5. Запишіть дату та версію драйвера мережвої карти.
IV. Засвоєння вивченого теоретичного матеріалу
Що ми вивчали?
Змагання між групами — називають по одному означенню, по­няттю. Група, яка назвала більше понять, отримує додатковий бал.
V Домашнє завдання
Опрацювати конспект.
VI. Підбиття підсумків уроку

Оголошення оцінок.

Немає коментарів:

Дописати коментар